Cele:
Celem kursu jest wprowadzenie uczestnika w tematykę praktycznego zastosowania masażu. Zajęcia teoretyczne przybliżą Państwu tematykę pracy aparatu ruchu koni, a zajęcia praktyczne pokażą widoczne efekty poprzez zastosowanie terapii manualnej. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia nie tylko pomogą w usuwaniu bólu i napięć, ale również dzięki odpowiedniemu dobraniu form technik manualnych pozwolą na uniknięcie ograniczeń ruchomości konia w przyszłości.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób, które wyrażają chęć zapoznania się z metodyką masażu koni, tj. zoopsychologów, techników weterynarii, zootechników, trenerów, jeźdźców, ale i właścicieli koni. Nabyte umiejętności są podstawą do świadomej i regularnej pracy z końmi.
Szkolenie umożliwia również dopracowanie technik manualnych dotyczących masażu leczniczego koni. Rozwinięte też zostaną zagadnienia masażu tkanek głębokich, masażu sportowego oraz podstaw prawidłowego dopasowania siodeł.
Program:
– Anatomia konia: Podstawy układu kostnego i mięśniowego
-Budowa i funkcje mięśni
-Topografia mięśni- teoria
– Manualna ocena konia
– Biomechanika ruchu konia
– Ocena pracy aparatu ruchu konia
-Badanie palpacyjne w teorii i praktyce
-Omówienie podstawowych technik masażu i chwytów
– Teoria i praktyka masażu klasycznego koni
– Chwyty stosowane w masażu klasycznym koni
– Omówienie zasad bezpieczeństwa i sposobów wykonania prawidłowego masażu
– Elementy masażu tkanek głębokich,
-Streching w praktyce,
-Meridiana w praktyce,
-Przykładowe ćwiczenia dla właścicieli koni
-Poduszki do propriocepcji
-Metoda mastersona w teorii
– Elementy masażu sportowego,
-BHP w praktyce
– Podstawy prawidłowego dopasowania siodeł.
Procesy rehabilitacji za pomocą technik manualnych pomagają w przywróceniu sprawności fizycznej koni. Usunięcie lub zmniejszenie bólu poprawia ogólny komfort ruchowy znacznie przyspieszając powrót do pełnej sprawności ruchowej.